SEIU Florida 2022 Endorsement Roll Out

June 24, 2022 / Comments Off on SEIU Florida 2022 Endorsement Roll Out

Uncategorized

SEIU Florida Announces Support for Charlie Crist and Val Demings with 2022 Endorsement Roll-Out

Statewide Candidates

Charlie Crist (Florida Governor)

Val Demings (U.S. Senate)

Aramis Ayala (Florida Attorney General)

Adam Hattersly (Florida Chief Financial Officer)

  • Alachua County

Olysha Magruder (Florida State House, District 22)

  • Alachua County / Marion County 

Yvonne Hayes Hinson (Florida State House, District 21)

  • Broward County

Debbie Wasserman Schultz (U.S. Congress)

Jared Moskowitz (U.S. Congress)

Mark David Bogen (Broward County Commission, District 2)

Lamar Fisher (Broward County Commission, District 4)

Beam Furr (Broward County Commission, District 6)

Hazelle Rogers (Broward County Commission, District 9)

Aude M.L. Sicard (Broward County Commission, District 8)

Christine Hunschofsky (Florida State House, District 95)

Daryl Campbell (Florida State House, District 99)

Dan Daley (Florida State House, District 96)

Clay Miller (Florida State House, District 101)

Marie Woodson (Florida State House, District 105)

Lauren Book (Florida State Senate, District 35)

Dr. Rosalind Osgood (Florida State Senate, District 32)

  • Broward County/ Palm Beach County

Sheila Cherfilus-McCormick (U.S. Congress)

  • Dixie/Baker/Bradford/Clay/Columbia/Dixie/Gilchrist/Lafayette/Levy/Suwannee/Union/
  • Marion County

Jennifer Bradley (Florida State Senate, District 6)

  • Duval County

Al Lawson (U.S. Congress)

Angie Nixon (Florida State House, District 13)

Garrett Dennis (Florida State House, District 14)

Tracie Davis (Florida State Senate, District 5)

  • Hillsborough County

Kathy Castor (U.S. Congress)

Harry Cohen (Hillsborough County Commission, District 1)

Gwen Myers (Hillsborough County Commission, District 3)

Kimberly Overman (Hillsborough County Commission, District 7)

Mariella Smith (Hillsborough County Commission, District 5)

Janet Cruz (Florida State Senate, District 14)

Fentrice Driskell (Florida State House, District 67)

Dianne Hart (Florida State House, District 63)

Susan Valdes (Florida State House, District 64)

Andrew Learned (Florida State House, District 69)

Jen McDonald (Florida State House, District 65)

  • Hillsborough County/Pinellas County

Michele Rayner (Florida State House, District 62)

  • Leon County /Jefferson County/Taylor County

Loranne Ausley (Florida State Senate, District 3)

Allison Tant (Florida State House, District 9)

  • Miami-Dade County

Annette Taddeo (U.S. Congress)

Frederica Wilson (U.S. Congress)

Dorothy Bendross-Mindingall (Miami-Dade County School Board, District 2)

Dr. Marta Perez (Miami-Dade County School Board, District 8)

Maribel Balbin (Miami-Dade County School Board, District 4)

Chris Benjamin (Florida State House, District 107)

Marleine Bastien (Miami-Dade County Commission, District 2)

Micky Steinberg (Miami-Dade County Commission, District 4)

Kevin Cabrera (Miami-Dade County Commission, District 6)

Danielle Cohen Higgins (Miami-Dade County Commission, District 8)

JC Bermudez (Miami-Dade County Commission, District 12)

Anthony Rodriguez (Miami-Dade County Commission, District 10)

Kevin Chambliss (Florida State House, District 117)

Bryan Avila (Florida State Senate, District 39)

AJ D’Amico (Florida State House, District 113)

Juan Fernandez Barquin (Florida State House, District 118)

Ashley Gantt (Florida State House, District 109)

Dotie Joseph (Florida State House, District 108)

Jordan Leonard (Florida State House, District 106)

Janelle Perez (Florida State Senate, District 38)

Ana María Rodríguez (Florida State Senate, District 40) 

  • Miami-Dade County/Broward County

Robin Bartleman (Florida State House, District 103)

Shevrin Jones (Florida State Senate, District 34)

Felicia Robinson (Florida State House, District 104)

Michael Gottlieb (Florida State House, District 102)

Jason Pizzo (Florida State Senate, District 37)

  • Orange County

Travaris McCurdy (Florida State House, District 41)

Darryl Rouson (Florida State Senate, District 16)

Darren Soto (U.S. Congress)

Kamia Brown – (Florida State Senate, District 15 – Co-Endorsement)

Lavon Bracy Davis (Florida State House, District 40)

Maxwell Frost (U.S. Congress)

Geraldine Thompson – (Florida State Senate, District 15 – Co-Endorsement)

  • Orange/Seminole County

Anna Eskamani (Florida State House, District 42)

Carlos Guillermo Smith (Florida State House, District 37)

Tiffany Hughes (Florida State House, District 39)

  • Osceola County

Kristen Arrington (Florida State House, District 46)

Cheryl Grieb (Osceola County Commission, District 4)

Viviana Janer (Osceola County Commission, District 2)

  • Osceola County/Orange County

Victor Torres (Florida State Senate, District 25)

Allie Braswell (Florida State House, District 45)

Johana Lopez (Florida State House, District 43)

Tom Keen (Florida State House, District 35)

  • Palm Beach County

Marcia Andrews (Palm Beach County School Board, District 6)

Lori Berman (Florida State Senate, District 26)

Karen Brill (Palm Beach County School Board, District 3)

Lois Frankel (U.S. Congress)

Kelly Skidmore (Florida State House, District 92)

Gregg Weiss (Palm Beach County Commission, District 2)

Mike Caruso (Florida State House, District 87)

Joe Casello (Florida State House, District 90)

Jervonte Edmonds (Florida State House, District 88)

Tina Polsky (Florida State Senate, District 30)

Bobby Powell (Florida State Senate, District 24)

David Silvers (Florida State House, District 89)

Corey Smith (Palm Beach County School Board, District 7

Andy Thompson (Florida State House, District 91)

Katherine Waldron (Florida State House, District 93))

Robert S. Weinroth (Palm Beach County Commission, District 4)

Erica Whitfield (Palm Beach County School Board, District 4)

  • Pinellas County

Eunic Ortiz (State Senate, District 18)

Caprice Edmond (Pinellas County School Board, District 7)

Keesha Benson (Pinellas County School Board, District 3)

Rene Flowers (Pinellas County Commission, District 7)

Pat Gerard (Pinellas County Commission, District 2)

Lindsay Cross (Florida State House, District 60)

Ed Hooper (Florida State Senate, District 21)

Brian Martin (Pinellas County School Board, District 6)

Seminole County

Joy Goff-Marcil (Florida State Senate, District 10)

Sarah Henry (Florida State House, District 38)